S vami. Pre vás.

23. 6. 2022
Tlačová konferencia
Oznámenie kandidatúry

Dňa 23. júna 2022 som na tlačovej konferencii pod Zvolenským zámkom oficiálne oznámil svoju kandidatúru a dôvody, pre ktoré som sa rozhodol kandidovať na post primátora mesta Zvolen.

Vážené dámy a páni,

Dnešné stretnutie je pre mňa príležitosť aj touto cestou informovať o mojom rozhodnutí kandidovať na funkciu primátora mesta Zvolen.

Prečo som sa tak rozhodol?

Vznikla široká spoločenská požiadavka. Oslovili ma občania, osobnosti, aktivisti, viaceré parlamentné i mimoparlamentné politické strany a hnutia, väčšina poslancov mestského zastupiteľstva s rôznym politickým tričkom, vrátane nezávislých. Pridali sa aj mnohí noví kandidáti, ktorí budú do mestského zastupiteľstva kandidovať. V tejto chvíli mi svoju podporu vyjadrilo viac kandidátov na poslacov mestského zastupiteľstva, ako je počet poslaneckých miest.

Do volieb idem ako nezávislý kandidát. 

Chcem sa ospravedlniť piatim politickým stranám, ktoré si želali, aby som bol ich straníckym kandidátom. Vašu ponuku si veľmi vážim a ďakujem, že ste sa zmierili s tým, že kandidujem ako nezávislý. Rovnako ďakujem aj predstaviteľom nemenovanej politickej strany, ktorí ma na úrovni okresu a mesta podporujú, ale nemôžu to povedať oficiálne, lebo ich vedenie v Bratislave sa obáva, čo by na to povedali ich preferencie, keby otvorene podporili bývalého Smeráka. Pre mňa je však najdôležitejšie, že vy, na úrovni mesta, ste v týchto voľbách pri mne.

Mojim a určite aj vašim cieľom je, aby sme po voľbách spoločne posunuli Zvolen dopredu. 

Mnohí si ešte pamätáte, že počas dvoch období, keď som bol primátor, sme vytvorili tvorivú atmosféru nielen v mestskom zastupiteľstve, ale v celom meste. Počúvali sme sa navzájom, zbytočne nehádali, navzájom si dôverovali. 

Aj medzi vami, vážení zástupcovia médií, sú niektorí, ktorí si to pamätajú. Dokonca jeden z vás vo svojej knihe konštatuje, že v období šiestich rokov, keď som bol primátor, sme posunuli Zvolen do 21. storočia.

Banky nás hodnotili ako najlepšie hospodáriace mesto na Slovensku, získali sme ocenenie Strieborný Golem za dlhodobo výborné hospodárenie. Do rozvoja mesta sme investovali najviac financií na obyvateľa na Slovensku. Napriek vysokým investíciám do rozvoja mesta sme za 5 rokov znížili dlhovú službu z 24 % na 1 %. Postavili sme prvé mestské nájomné byty vo Zvolene od nežnej revolúcie – na sídliskách Zlatý Potok a Sekier. 

Viceprezident významnej celosvetovej spoločnosti Continental pán Bowling na tlačovej konferencii povedal: Vašim prístupom a nadšením ste si nás získali. Priviedli sme ich na pôdu Technickej univerzity vo Zvolene a presvedčili, že tu máme kvalitných a kvalifikovaných ľudí. Na základe toho Continental  presunul do nového závodu vo Zvolene aj výskum a vývoj svojich výrobkov. Dnes z celkového počtu viac ako tisíc zamestnancov, pracujú stovky ľudí v oblasti výskumu a vývoja. Tu je najvyššia ľudská pridaná hodnota.

Mimoriadne dôležité pre mňa vždy bolo a vždy bude, aby obyvatelia Zvolena mali pocit, že sa aj oni môžu zapojiť do rozhodovania, že ich názor je dôležitý.

Ak sa pozriete za seba, uvidíte námestie, ktoré je o 27 metrov dlhšie ako Václavské námestie v Prahe. Na tomto mieste, kde stojíme, pred 21 rokmi bola široká asfaltová cesta. Každý rok práve na tejto ceste dochádzalo k ťažkým dopravným nehodám a bohužiaľ aj stratám na životoch.

Predtým, ako sme sa pustili do rekonštrukcie, sme do všetkých poštových schránok v meste poslali výkres, ako bude nové námestie vyzerať. Opýtali sme sa Zvolenčanov, či nám dávajú súhlas. Odpovedali nám z viac ako 1600 domácností. Viac ako 92% z nich súhlasilo. Nesúhlasilo len okolo 6%. Keď sme ukončili prvú- najväčšiu etapu – od pošty až po divadelnú ulicu, 97% ľudí podľa prieskumu, si želali, aby sme pokračovali.

Tento príklad uvádzam hlavne preto, že ak mi dajú ľudia dôveru, budeme sa aj naďalej riadiť heslom: 

S vami. Pre vás.

Keď som pri námestí, treba povedať, že subdodávateľ dlažby na námestí urobil technologickú chybu a po roku začala dlažba praskať. My sme to ihneď reklamovali.  Generálny dodávateľ stavby uznal našu reklamáciu v 100% nej výške. Škoda mestu nevznikla. Spomenul som to preto, že na šírenie nepravdivej správy ma upozornili viacerí z vás.

Pri Kauflande stojí rozostavaná športová hala. Falošné správy vinia z neukončenej stavby mesto. Investorom haly však nie je mesto, ale Technická univerzita, ktorá v čase výstavby haly pochybila.

Dva roky pôsobím v pracovnej skupine pre udržateľný mestský rozvoj. Našim cieľom je nájsť najlepšie projekty pre rozvoj mesta. Tieto aj pomocou Fondu obnovy a štrukturálnych fondov EÚ pomôžu zlepšiť služby a život Zvolenčanov. Máme jedinečnú šancu, aby sme využili tieto financie, ktoré nám EÚ poskytuje.

Po dvoch rokoch práce mám predstavu, kam tieto európske peniaze investovať. 

Viem, že mnoho šikovných ľudí odchádza z mesta, lebo nemajú dostatok financií, aby si zaplatili náklady na bývanie. Počet obyvateľov mesta za posledných 10 rokov klesol takmer o tri tisíc. Prišli sme tak o milióny eur z podielových daní. Nechcem z toho nikoho viniť, ale budeme to musieť riešiť. Potrebujeme stavať mestské nájomné byty, aby niektorí ľudia zvládli svoje bývanie. Potrebujeme sa venovať práci s mládežou a poskytnúť im viac možností pre vyžitie, šport, relax,…

Poznám problémy s parkovaním na území celého mesta.

Získal som informácie, ako riešia parkovanie v iných mestách, ako to funguje, čo to prinieslo, aby ľudia mohli aj na sídliskách zaparkovať, na druhej strane aby sme urobili čo najviac pre naše životné prostredie, pre zeleň v meste.

Rokoval som aj so subjektami, ktoré na území mesta zabezpečujú výrobu tepla, jeho distribúciu, likvidáciu odpadov. Majú záujem ísť do projektov, ktorými v tejto neistej dobe môžeme stabilizovať ceny, na ktoré má mesto určitý dosah- napríklad ceny tepla, ceny za odvoz a likvidáciu odpadu. Plánujem v ďalších rokovaniach pokračovať aj počas letných dovoleniek. Stretnem sa aj s podnikateľmi, s kandidámi na poslancov, ktorí kandidujú za politické strany, aj nezávislými a na jeseň s občanmi v jednotlivých mestských častiach, aby sme moje a ich predstavy prekonzultovali.

Volebný program predstavím na jeseň. 

Dnešným dňom oficiálne zahajujem zbieranie podpisov, ktoré sú potrebné, aby som splnil podmienku nezávislého kandidáta.

Zriadil som si Transparentný účet, aby ma občania mohli kontrolovať. Aby účet bol naozaj transparentný, podpísal som s bankou dohodu, že žiadne anonymné peniaze tam nemôže nikto vložiť.

Zákon umožňuje kandidátom na primátora na voľby použiť 70 tisíc eur. Moja kampaň však bude omnoho skromnejšia. Na transparentný účet som vložil 5 tisíc eur z vlastného účtu.

Vážení zástupcovia médií,

počas môjho primátorovania, rovnako aj v čase, keď som bol predsedom samosprávneho kraja, som mal s vami vždy korektné vzťahy. Nikdy sme vám nič netajili. Ukázali a otvorili sme vám všetky problémy a povedali sme vám naše postupy a riešenia. Aj pre túto našu otvorenosť sme dosiahli tie najlepšie výsledky zo všetkých samospráv na Slovensku. 

V tomto trende budem určite pokračovať, ak mi Zvolenčania dajú vo voľbách dôveru.