Nedajte sa oklamať

Milí priatelia,

v živote všeobecne a v politike zvlášť platí, že kým si pravda obuje topánky, lož niekoľkokrát obehne celý svet. Uverí jej veľké množstvo ľudí a splní tak svoj cieľ.

Viem, že väčšina ľudí, ktorí vo Zvolene žijú, sú féroví, úprimní a priateľskí. Chcú žiť spokojne vo svojom meste  a  želajú si, aby mali pre svoj život vytvorené podmienky.
Nájdu sa však aj zbabelí a zlomyseľní ľudia, ktorí pre svoj osobný prospech neváhajú použiť a šíriť tie najpodlejšie klamstvá. Ich intrigy škodia všetkým, brzdia rozvoj a kvalitu života v celej spoločnosti.
Svoje klamstvá nedokážu takí ľudia verejne obhájiť, preto sa zbabelo skrývajú.

O týchto budem teraz hovoriť. Aj keď nerád.

Ale chcem, aby ste priamo odo mňa dostali vysvetlenie falošných správ, ktoré sa o mne šíria rôznymi cestami.

Použijem konkrétne príklady falošných správ, ktoré sa dotýkajú nielen mňa, ale aj mojej rodiny.

Príspevky nemažem a neblokujem. 

Diskutujem s ich autormi, aj ak sú to falošné profily a cielene používajú zbabelé klamstvá. Z nich sa dozvedám, že som si za peniaze z rekonštrukcie námestia postavil dom, nahonobil pozemky na Zlatom potoku a ďalšie nezmysly. Pritom si vedia ľahko zistiť, že dom som si postavil dávno predtým a že nič z toho nie je pravda. Väčšinou nemajú nič konkrétne, používajú kolektívnu vinu a hádžu státisíce ľudí do jedného vreca. Prečo sa ma priamo neopýtajú? To by zrejme nesplnilo účel, ktorým je šíriť klamstvá, nenávisť a zlomyseľnosť. Potom sa čudujeme, prečo je svet zlý a ľudia oprávnene znechutení.

Snažím sa diskutovať a odpovedať na všetky otázky. Niekedy mi priateľsky píšete, aby som sa magormi nezaoberal”. Nie každý je samozrejme magor, ale tých ozajstných rozozná každý súdny človek celkom rýchlo🙂.

Jedného takéhoto „dobrého človeka“ som však zablokoval. 

Nie preto, že hrubo klame a vyťahuje 19 rokov starý prípad, v ktorom už prehral niekoľko súdov. Ale preto, že ak s ním začnete komunikovať, pripraví Vás o všetok čas a úplne Vás zahltí. Mám nabitý program a potrebujem čas užitočne využiť na prospešné veci. Ak Vás však niekto nazve Krstným otcom mafie a sľubuje do volieb šíriť o Vás ďalšie videá plné klamstiev a manipulácií, čo urobíte? Dnes (18.10.) na mojom profile zverejnil video, ktoré síce nebolo o mne, ale na jeho konci spomenul aj mňa a urobil zo mňa otca mafie. 

Išiel som na kriminálnu políciu a podal som trestné oznámenie.

Férové voči Vám, milí priatelia teraz bude, ak tento prípad vysvetlím.

Na sociálnych sieťach a youtube šíri videá Miroslav Suja, bývalý šarha, ktorý kedysi pre Zvolen odchytával túlavých psov. Snaží sa verejnosti nahovoriť, že som sa ho ja, ako primátor Zvolena, spolu so Slobodou zvierat pred 19 timi rokmi chcel zbaviť ako zmluvného partnera mesta. Mali sme zájsť až tak ďaleko, že sme prostredníctvom jeho vlastného zamestnanca údajne chceli umiestniť bombu do jeho auta. 

M. Suja mal problémy – jeho dočasná karanténna stanica, umiestnená na pozemkoch mesta, určená na odchyt a umiestňovanie túlavých psov, nevyhovovala predpisom. Dohodli sme s ním niekoľko termínov, v ktorých sľúbil, že to dá do poriadku. Ani jeden nedodržal. Medzitým bolo mesto plné túlavých psov a mačiek. Obyvatelia sa sťažovali. Nakoniec M. Suja priznal, že nemá financie, aby stavby dokončil. Pomohol som mu získať peniaze od banky. Ani potom však svoje záväzky voči mestu a ani voči banke nesplnil, skrýval sa a vyhýbal sa stretnutiu s bankou aj s nami.

Medzitým nás Sloboda zvierat upozornila, že Suja zvieratá týra a neoprávnene likviduje. Primátori a starostovia z viacerých krajov písomne potvrdili, že Suja odchytil u nich psov, zinkasoval peniaze a odchytených psov z auta po odchyte vypustil. Psy sa vrátili tam, odkiaľ ich odchytil. Napr. v Liptovskom Mikuláši potvrdili, že Suja tam odchytil 43 psov. Ale do karanténnej stanice vo Zvolene doviezol len 21. Kde sa podelo zvyšných 22?

Keď Sujovi končila zmluva s mestom, poslanci ju už s ním odmietli predĺžiť.

M.Suja priznal, že chytal psov pre celé Slovensko. Že mal zmluvy s viac ako sto mestami a obcami. Platili mu okolo 1400 korún za každého odchyteného psa. Potom však mnohé odchytené psy záhadne zmizli. Koľko ich vypustil, aby si dal znova niekde zaplatiť za to, že ich znova odchytí? Čo urobil s tými, ktoré po odchyte nedoviezol do karanténnej stanice vo Zvolene? 

Suja vo videách tvrdí, že mesto Zvolen a Sloboda zvierat sa ho chceli zbaviť, aby mohli spolu prevádzkovať karanténnu stanicu. Nie je to pravda. Po riadnom zákonnom ukončení zmluvy so Sujom sme karanténnu stanicu prevádzkovali spoločnými silami s mestami B. Bystrica a Sliač. Po stavebných úpravách funguje doteraz.

Čo by ste si vybrali vy, milí Zvolenčania, keby ste o tom rozhodovali? 

Karanténnu stanicu vo vašom meste pre psov a mačky z celého Slovenska, aj so všetkými rizikami a ohrozeniami? Alebo dohodu troch susedných miest, že si to budeme poctivo, bez rizika robiť sami a bude to len pre tento región?

Nemám proti p. Sujovi nič, nikdy som necítil a necítim voči nemu nepriateľstvo. Urobil som všetko preto, aby neprišiel o peniaze, ktoré do karanténnej stanice vložil….Dokonca dostal od mesta 1,2 milióna korún za nedokončené investície, ktoré mal na našom pozemku rozostavané. Keby sme to nechali len na jeho veriteľoch, tieto peniaze by nikdy nedostal. Sujova zmluva s mestom Zvolen skončila zákonným spôsobom a nebol dôvod si niečo umelo vymýšľať. Ak sa cítil poškodený, mohol mesto žalovať. Ďalej vyrába svoje klamstvá a šíri ich po informačných kanáloch, vždy najmä v predvolebnom čase….. Kto vie prečo alebo pre koho?  

Chcel som sa s ním aj teraz aj v minulosti stretnúť. Požiadal som spoločného známeho o sprostredkovanie stretnutia. Malo byť 14.10.2022. Suja ho zrušil a 18.10. zverejnil na mojom profile svoje video s tým, že budú nasledovať ďalšie…

Pristúpil som k trestnému oznámeniu a aj keď nerád, zvažujem aj občianskoprávnu žalobu.

Šíreniu účelových klamstiev a nenávisti treba zabrániť, pretože  nepoškodzujú len jednotlivca, ale napomáhajú ďalšej polarizácií spoločnosti. To je to posledné, čo v týchto časoch potrebujeme.

Falošná správa 1:

Maňka zapríčinil, že na Laniciach pri Kauflande mesto rozostavalo a nedokončilo športovú halu.

Aká je pravda:

Investorom rozostavanej športovej haly pri Kauflande je Technická univerzita. Vtedajšie vedenie univerzity pochybilo, kvôli čomu predstavitelia univerzity čelili aj trestnému vyšetrovaniu. V rozostavanej hale má “uložené” svoje peniaze aj štát.
Technická univerzita mala aj po tomto neúspechu so stavbou svoje plány. Bude jej treba zo strany mesta, aj zo strany štátu pomôcť a pokúsiť sa využiť aj európske zdroje na vyriešenie tohto problému.

Falošná správa 2:

Maňka je zodpovedný za to, že dlažba na novo zrekonštruovanom Námestí SNP sa musela ani nie po roku vymieňať  a mesto muselo celú výmenu zaplatiť.

Aká je pravda:

Dodávateľ dlažby, napriek tomu, že je to renomovaná firma európskeho formátu, urobil pri jej výrobe technologickú chybu. Mesto vadu reklamovalo. Generálny dodávateľ rekonštrukcie námestia uznal túto reklamáciu v 100% nej výške.

Celú škodu tak znášal dodávateľ a nie mesto.

Falošná správa 3:

Pred tromi rokmi niekto polepil autobusové zastávky v meste takýmito letákmi, na ktoré ma upozornili viacerí Zvolenčania a ktoré sú plné klamstiev:

Aká je pravda:

V živote som ani ja, ani firma, ktorú som spoluvlastnil, nepredala železniciam tovar, či služby ani za jeden cent.

Vo Zvolene sme sa dostali do povedomia, keď sme zrekonštruovali  tzv.bašne” na Podborovej na energeticky úsporné a najlacnejšie byty na Slovensku. Ministerstvo výstavby a verejných prác nás za to ocenilo 1. miestom v súťaži  „Efektívne a cenovo dostupné bývanie. Keď som sa stal primátorom, dobrovoľne som sa vzdal svojho vlastníckeho podielu v tejto v tom čase veľmi úspešnej firme. Počas môjho primátorovania táto firma žiadnu zákazku od mesta nedostala.

 
S ostatnými firmami, uvedenými na letáku som nikdy nič spoločné nemal. Klamstvo, že som tieto firmy založil, sa dá veľmi jednoducho vyvrátiť pomocou stránok Obchodného registra. Okrem toho ani jedna z týchto firiem nedostala počas môjho primátorovania od mesta Zvolen žiadnu zákazku.
Svoj rodinný dom som staval ešte predtým, ako som išiel do politiky. Už to samo osebe vyvracia klamstvá z letáka. Na dom som si zobral úver a dlhé roky som ho splácal.

Na autorov letáka som podal trestné oznámenie. Kriminálna polícia začala trestné stíhanie. 

Falošná správa 4:

Posledný júnový deň v tomto roku sa objavil ďalší falošný leták. Zadná strana je takmer identická s letákom z falošnej správy č.3.


Predná strana vyzerá takto:

Aká je pravda:

Poďme si teda tieto falošné informácie analyzovať:
– Že vraj ľudí, ktorým som pomohol, je málo. Nuž, nechcel som otvárať tému mojej pomoci ľuďom, aby to nevyzeralo ako samochvála. Nepomáham preto, aby o tom vedel celý svet. Ale ako inak toto klamstvo vyvrátiť?

Ako primátor som si z platu nenechal za obidve obdobia primátorovania ani cent. Aj odstupné po ukončení funkcie som rozdal školám, škôlkam a jasliam v pôsobnosti mesta Zvolen podľa počtu detí, ktoré ich navštevovali.
Ako jediný politik na Slovensku som dobrovoľne nepoberal plat primátora, ani plat predsedu samosprávneho kraja. Ako župan som používal vlastné auto, tankoval som do neho naftu za svoje vlastné peniaze, platil služobné cesty, kúpil počítač za svoje, rovnako mobil a všetky náklady spojené s telefonovaním.

V rozpočte mesta a kraja tak zostali státisíce eur môjho nevyplateného platu primátora a župana, ktoré sme použili na rozvoj Zvolena a celého regiónu.

Aj z platu europoslanca som celých 15 rokov priebežne pomáhal odkázaným ľuďom, sirotám, talentovaným mladým ľuďom,…

Existuje mnoho dôkazov – napr. domov sociálnych služieb vo Zvolene, kde som každý rok kupoval rôzne zdravotné, či iné pomôcky, na ktoré nemali peniaze. Len pre tento konkrétny domov to boli desiatky tisíc eur. Stačí sa ich opýtať. Darovacie zmluvy s nimi mám k dispozícii.
– Nie som multimilionár, ako opäť klame autor plagátu.

Multimilionár znamená, že máte majetok v hodnote mnoho miliónov eur.
Môj majetok nikdy nedosahoval hodnotu ani jedného milióna eur.

Aká by v tom bola logika, že sa dobrovoľne vzdám a darujem svoje zákonné príjmy a potom ma nejaký, budem ho slušne volať “pán klamár” obviní, že som tam prišiel kšeftovať? Ak by boli mojím životným cieľom peniaze, prečo by som sa dobrovoľne vzdal okolo pol milióna eur, ktoré mi podľa zákona patrili ?!

– Ďalším klamstvom je, že som zosnoval predaj rozvodov tepla súkromnej firme. V tom čase mestské zastupiteľstvo rozhodlo o vytvorení spoločného podniku s rakúskou firmou Stefe. Mesto má v tejto firme majetkovú účasť. V riadiacich aj dozorných orgánoch má svojich zástupcov a cez nich kontroluje aj ceny tepla. “Pán klamár” uvádza nejaké čísla v korunách – neviem, odkiaľ a z ktorého desaťročia to zobral, ale z toho, čo píše vidieť, že sa očividne nevyzná do cenotvorby a nákladov na výrobu a distribúciu  tepla.
– Klamstvom je, že som dal zrekonštruovať námestie za miliardu korún. Námestie nás vtedy stálo 10 krát menej, ako “pán klamár” píše. To sa dá ľahko overiť, ak požiadate mesto o informáciu.
– Nehorázne klamstvá pokračujú ďalej – že vraj po dvoch rokoch od rekonštrukcie námestia, sme ho museli opäť rekonštruovať za 500 miliónov korún. Už raz som vysvetlil, že dodávateľ urobil pri výrobe dlažby technologickú chybu. Mesto to reklamovalo a dodávateľ uznal reklamáciu v 100 % nej výške.
Preto mestu nevznikla žiadna škoda.
– V ďalšom klamstve pán klamár uvádza, že som sa stal generálnym sponzorom SMERu. Nuž teda neviem, z čoho by som tak asi sponzoroval, keď som v tom čase žiadnu firmu nevlastnil. Okrem toho som bol členom Strany demokratickej ľavice a
za podpredsedu Smeru ma zvolili na Sneme v čase zlúčenia ľavicových strán.

Podvodníkov, ktorí tento leták vyrobili a vložili do časopisov v obchodných reťazcoch, hľadá kriminálna polícia.

 

Falošná správa 5:

Táto sa objavila počas kampane na predsedu samosprávneho kraja: 

Maňka žije v Bratislave v spoločnej domácnosti s Patrikom Hermanom
(v skutočnosti klamári používajú pejoratívnejšie výrazy). 

Aká je pravda:

Ako a prečo toto klamstvo vzniklo?

Počas funkcie predsedu samosprávneho kraja, z dôvodu finančnej krízy 

a nezodpovedného hospodárenia predchádzajúceho vedenia kraja, sme prišli o viac ako štvrtinu príjmov v rozpočte kraja. Neboli peniaze na výplaty pre zamestnancov, vrátane pracovníkov domovov sociálnych služieb, kultúrnych zariadení, múzeí, hvezdární,… Nemali sme peniaze na rozostavané investície, za čo nám hrozili obrovské pokuty a exekúcie.

Ak by sme kraj pustili do nútenej správy, ktorá sa na nás rútila, ohrozili by sme sedem tisíc zamestnancov, ale aj klientov v zariadeniach sociálnych služieb, nefungovala by kultúra, neopravovali by sme cesty, mosty, bez našich dotácií by skolabovala autobusová doprava v celom kraji,…

Spolu s mojím tímom som sa pustil do racionalizácie prevádzky a optimalizácie nákladov. Museli sme prijať ťažké, nepopulárne ale nevyhnutné opatrenia. Ušetrili sme tak 11 miliónov eur. Ale ani to na prežitie nestačilo.

Pustili sme sa do súdnych sporov, ktoré prehralo predchádzajúce vedenie. Boli sme úspešní a zachránili sme tak viac ako 100 miliónov eur, ktoré už boli dávno stratené. Ak by sme znovuotvorené súdne procesy prehrali, vzrástli by nám penále a úroky z omeškania o milióny eur. Médiá a verejnosť by za takéto obrovské škody zobrali na zodpovednosť mňa osobne. Mimochodom, práve počas môjho výkonu funkcie župana Transparency International náš kraj opakovane vyhodnotili ako najtransparentnejší kraj na Slovensku.

ALE…
Tí, s ktorými sme sa sporili, neboli samozrejme so svojou  prehrou spokojní. A neboli spokojní ani všetci ostatní, ktorým sme klepli po prstoch. Robili všetko preto, aby sa ma zbavili, aby ma znemožnili, jednoducho  aby zo mňa urobili neschopného a nedôveryhodného človeka.

Vymysleli proti mne úplné nezmysly. Dokonca v kampani vyrobili bilboardy s mojou fotografiou a zavádzajúcimi údajmi. Policajt, ktorý to vyšetroval, mi prezradil, že bilboardy si objednala firma, ktorej konateľom bol bezdomovec (biely kôň). Napriek tomu už nepochopiteľne nikto ďalej nepátral, kto za ním stojí. Mne odpísali, že politik musí zniesť kritiku”.
Išlo o milióny a tak si vymysleli ďalšiu nehoráznosť.
Vedeli, že s populárnym televíznym moderátorom Patrikom Hermanom od roku 2000 robíme tábory a pomáhame sirotám, polosirotám a sociálne odkázaným deťom. V roku 2008 sme založili občianske združenie Štvorlístok deťom. Pomohli sme tisíckam detí pobytom v letných táboroch, zaplatením školného, nákupom oblečenia, obuvi, školských potrieb,…
Aby nezmysly boli dobre „zaklincované“, rozšírili o mne po sociálnych sieťach, že žijem s Patrikom Hermanom v spoločnej domácnosti v Bratislave. A že som homosexuál.

Moja manželka sa tomu nezmyslu smiala. Aj „ vďaka“ sociálnym sieťam a komentárom pod článkami  v rôznych médiách, kde sa dá skryť pod vymyslené a falošné mená, sa to veľmi rýchlo roznieslo po celom kraji a Slovensku.  Poriadne to vytočilo môjho otca, ktorý sa to dopočul od susedov. Dotklo sa to celej mojej rodiny. Ďakujem mojej manželke, deťom a všetkým priateľom, ktorí vždy stáli pri mne.

Inakosť samozrejme rešpektujem. Ale ja inaký nie som.

Ako sa proti takémuto nezmyslu brániť?

Postavíte sa s manželkou a deťmi na námestie, aby ste to vysvetlili celému svetu?…


V prvom kole volieb do samosprávneho kraja mi aj kvôli klamstvám a útokom, chýbalo pol percenta k celkovému víťazstvu. V druhom kole zvíťazil M. Kotleba. K jeho zvoleniu paradoxne prispeli aj niektoré portály, médiá, ale aj strany, ktoré vystupujú ako bojovníci proti fašistom a korupcii. Ale to je už ďalší príbeh…